Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, praca stylistki rzęs jest bardzo wymagająca. Perfekcyjne rzęsy to kwestia zręcznych dłoni, morza cierpliwości, ale także wyposażenia salonu, otoczenia i organizacji pracy.
A jednocześnie tak niewiele wystarczy, abyś Ty i Twoje klientki czuły się świetnie. Doradzę Ci, co możesz teraz zrobić, aby praca była łatwiejsza, ale jednocześnie aby efekty Twojej pracy były stale olśniewające!
Zanim zaczniesz pracę...
-
Posprzątaj na podręcznym stoliku
Mieć porządek w swoich rzeczach to podstawa! Stolik podręczny lub wózek to miejsce, na którym powinny znajdować się wyłącznie pomoce potrzebne do przedłużenia rzęs. Nic dodać nic ująć!
Rzeczy powinny być wyrównane i każda powinna mieć swoje miejsce, na które ją odkładasz po użyciu. Pomoce do przedłużania rzęs na stoliczku powinny być przygotowane do natychmiastowego użycia, tj. zdezynfekowane pęsety, rzęsy w długościach zgodnie z lash mapą klientki itd.
Nie do pomyślenia jest, aby na stoliku znajdowały się zużyte taśmy klejące lub inne śmieci po klientce, której wcześniej przedłużałaś rzęsy. To z pewnością nie byłaby dobra wizytówka.
-
Masz wszystko w magazynie?
Pod koniec każdego dnia rzuć okiem na zapasy materiału które masz do dyspozycji i od razu zamów to, co się kończy. Zapobiegniesz w ten sposób sytuacji, gdy skończy Ci się konkretny typ rzęs albo klej do rzęs bezpośrednio przy pracy. To wpadka, do jakiej nie możesz dopuścić!
Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego powinnaś zawsze dokładnie znać aktualny stan magazynowy i nie odwlekać składania zamówienia na ostatnią chwilę.
Nie zapomnij również regularnie kontrolować datę ważności kleju i płynów pomocniczych!
-
Karta klientki to Twoja biblia
Mieć kilka stałych klientek i wiedzieć o nich wszystko jest bezcenne. Ale kiedy zacznie ich przybywać, nie będziesz w stanie mieć w głowie wszystkich informacji o ich preferencjach.
Od tego, żebyś wiedziała po które rzęsy sięgnąć, co klientka lubi a czego nie lubi, albo jak często przychodzi do Ciebie na uzupełnienie, jest karta klientki.
Zanim przyjedzie klientka, masz czas na przeczytanie, jakie rzęsy przygotować i na co zwrócić uwagę. Potem zawsze możesz omówić z klientką różne modyfikacje i zmiany, które oczywiście również trzeba zapisać w karcie.
Wskazówka praktyczna: Tak jak dla Ciebie ważna jest karta klientki, tak dla klientki ważna jest karta wizyt. Znajdzie w niej nie tylko termin kolejnej wizyty, ale przede wszystkim najważniejsze zalecenia dotyczące pielęgnacji sztucznych rzęs.
Kiedy przychodzi klientka…
-
Świadoma klientka wie, jak ułatwić Ci pracę
Pomimo iż większość prac przygotowawczych niezbędnych do tego by praca przebiegała gładko spoczywa na Twoich barkach, to w niewielkim stopniu mogą Ci pomóc też same klientki. Przed każdą wizytą poproś klientki o współpracę i wyjaśnij im, że jeśli przyjdą na wizytę przygotowane, to czas spędzony w salonie będzie bardziej przyjemny i komfortowy również dla nich.
W pierwszej kolejności zwróć im uwagę, aby mniej więcej 2 godziny przed wizytą u Ciebie nie piły napojów z kofeiną i nie jadły zbyt słodkich rzeczy. Przed samym rozpoczęciem aplikacji rzęs taktownie zapytaj klientki, czy nie potrzebuje pójść do WC. Podczas samego przedłużania rzęs wyjście do toalety byłby nie tylko dużym opóźnieniem, ale klientka musiałaby sobie z tym poradzić z zamkniętymi oczyma, a tego z pewnością żadna z Was nie chce.
Kolejną ważną rzeczą jest, aby przyszła na przedłużanie rzęs bez makijażu. Jeśli zapomni, daj jej waciki i płyn micelarny lub piankę do czyszczenia i poproś ją, aby dokładnie oczyściła oczy i okolice oczu. W ten sposób cały proces demakijażu jest nie tylko wygodniejszy dla obu stron, ale także znacznie szybszy.
-
Nie pomijaj przygotowania rzęs!
Nawet jeśli klientka sama dokładnie usunie makijaż, zawsze trzeba rzęsy i ich okolice porządnie i precyzyjnie doczyścić. Uwierz mi, inwestycja wystarczającej ilości czasu na ten krok ogromnie się opłaci. Jakikolwiek tłuszcz, kurz lub resztki makijażu może spowodować, że klej nie będzie wystarczająco przylegał a wściekłą klientkę, z rzęsami, które wypadły, będziesz miała z powrotem na fotelu już za dziesięć dni.
Idealnie oczyszczone rzęsy to podstawa perfekcyjnej retencji!
Wskazówka praktyczna: Przygotowanie rzęs powinno trwać 10-15 minut . Na tym etapie naprawdę nie opłaca się nigdzie spieszyć!
Kiedy w końcu zaczniesz nakładać rzęsy…
-
Użyj podwójnego tapingu
Jeśli jeszcze nie korzystasz z tapingu w swojej pracy, zacznij od razu. Nie tylko ułatwi Ci to pracę, ale będziesz mieć większy przegląd i nie będą Ci niepotrzebnie mylić rzęsy, których właśnie nie potrzebujesz.
Za pomocą przezroczystej taśmy klejącej łatwo rozdzielisz rzęsy na poszczególne warstwy, na które następnie będziesz nakładać rzęsy lub wachlarzyki.
Procedura jest prosta. Delikatnie wszystkie rzęsy przymocuj za pomocą taśmy klejącej do górnej powieki klientki i za pomocą pęsety spod taśmy wyjmij rzęsy, które będą tworzyć dolną warstwę. Na te rzęsy nałóż sztuczne rzęsy i warstwę delikatnie przymocuj znów za pomocą taśmy do żelowego płatka pod okiem klientki. Powtórz procedurę dla pozostałych dwóch warstw.
Przy nakładaniu rzęs zawsze rób to od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Zawsze rób małą część na jednym oku, a następnie od razu na drugim. Osiągniesz w ten sposóbidealną symetrię.
-
Nie może zabraknąć lash mapy!
Odpowiednia lash mapa to absolutna podstawa! Nie wstydź się wziąć do ręki ściągę i poszczególne długości i skręty rzęs zapisać nawet pisakiem na żelowym płatku przy oku klientki.
Jeśli klientka jest u Ciebie pierwszy raz, przed rozpoczęciem przedłużania poświęć dodatkowy czas na dokładne konsultacje i typologię jej twarzy. W zależności od kształtu i położenia oczu wybierzcie razem lash mapę, która wyczaruje najpiękniejsze spojrzenie.
-
Pokryj wszystko, co się da
Przy dokładnej i starannej pracy doświadczonej stylistki rzęs, w idealnym przypadku żadna rzęsa klientki nie powinna pozostać bez pokrycia rzęsą lub wachlarzykiem . Naprawdę zwróć na to uwagę i staraj się łapać nawet najmniejsze rzęsy, jakie ma klientka, które będą w stanie utrzymać sztuczne rzęsy.
Dzięki tak gęstemu nałożeniu Twoja praca zawsze będzie wyglądać świetnie, klientka będzie w 100% usatysfakcjonowana objętością i przyjdzie na uzupełnienie dopiero po 4-6 tygodniach.
Jeśli klientka ma gęste rzęsy naturalne, możesz sobie pomóc małym trikiem, który w efekcie da taki sam rezultat. Za pomocą tasy pomocą tapowania rzęsy podziel na 3 warstw i najbardziej gęsto (100% osadzenia) aplikuj sztuczne rzęsy na dolnej warstwie (rzęsy, które są najbliżej dolnej powieki). Na środkowej warstwie aplikuj sztuczne rzęsy co najmniej na 80 % rzęs a w górnej warstwie wyłap 60% rzęs.
-
Gotowe wachlarzyki oszczędzają czas i nerwy
Do niedawna wokół wachlarzyków wiele mitów, ale mam nadzieję, że już nikt w nie nie wierzy i większości stylistek rzęs wróciły do łaski.
Wachlarzyki od Lashes PRO są cienkie i leciutkie jak piórko a praca z nimi jest bardzo łatwa. Jeśli jeszcze ich nie wypróbowałeś, to czas najwyższy. Wtedy na pewno przyznasz mi rację, że z nimi osiągniesz doskonałe rezultaty w ułamku czasu. Aplikacja rzęsa na rzęsę czy przygotowanie własnych „żywych” wachlarzyków jest czasochłonna i nigdy nie osiągniesz tak doskonale symetrycznego looku jak z gotowymi wachlarzykami.
-
Kontrola końcowa
Tak samo konieczna jako dobrej jakości przygotowanie przed samą pracą, jest również dokładna kontrola. Jako profesjonalistka nigdy nie powinnaś o niej zapominać!
Do przedziału czasu dla każdej klientki dodaj dodatkowo 10 - 15 minut, podczas których będziesz zajmować się tym, że skontrolujesz za pomocą lusterka ze wszystkich stron, czy efekt Twojej pracy jest pięknie symetryczny, czy nie pominęłaś jakiejś rzęsy podczas nakładania albo czy gdzieś nie ma brzydkich zlepków.
To, że klientka wyjdzie zadowolona i z perfekcyjnymi rzęsami to nie tylko Twoja wizytówka, ale także inwestycja na przyszłość i warto poświęcić kilka dodatkowych zaoszczędzonych minut.